Strona główna Działalność SIE w 2008 r.

Działalność Społecznego Instytutu Ekologicznego w 2008 roku.

25 grudzień 2008 r.

15 grudnia 2008 zakończył się roczny projekt SIE pt. „Wspólne drogi Ekorozwoju: aktywizacja lokalnych społeczności z Mogilewa w rozwiązywaniu problemów ekologicznych, na podstawie najlepszych praktyk na Mazowszu i w Saksonii”, finansowanego przez Fundację Batorego i Bosch. W projekcie wzięły udział dwie organizacje partnerskie: Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Demokratyczne z Niemiec (CSB), oddział Saksoński, oraz stowarzyszenie „Lekarze dla Środowiska” z Mogilewa (Białoruś). Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniami z działań na Białorusi i w Polsce na stronie projektu ›› oraz do obejrzenia galerii projektu ››

 

15 grudzień 2008 r.

Społeczny Instytut Ekologiczny razem z Polską Zieloną Siecią oraz grupą eFTe serdecznie zapraszają na przedświąteczną konferencję prasową, na której przedstawimy kilka prostych zasad zrównoważonej konsumpcji. Opowiemy o tym, jak nie ulegać zakupowemu szaleństwu. Zaproponujemy pomysły na ekologiczne potrawy wigilijne. Przedstawimy również projekt „Spacerownik po świadomej konsumpcji” dla Warszawy – przewodnik po eko-etycznych sklepach.
Spotkanie odbędzie się 17 grudnia 2008 roku o godzinie 11.00 w siedzibie SIE Warszawa ul.Raszyńska 32/44 (lok. 140)
Do pobrania - program konferencji ››
Kontakt: Anna Stoczkiewicz-Stajuda, e-mail: ania@stajuda.pl, tel.0 509 400 738

 

26 listopad 2008 r.

„Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą” - jest już dostępna nowa publikacja Stowarzyszenia Wiejskiego „Zielona Przestrzeń”
Książka „Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą” stanowi zbiór ciekawych eksperymentów oraz informacji związanych z rolnictwem ekologicznym: uprawie zgodnej z naturą, ekologicznej żywności, starych odmianach drzew owocowych i tradycyjnych rasach zwierząt, bioróżnorodności na wsi oraz ekorolnikach - pasjonatach. Przeznaczona głównie dla dzieci, będzie również inspiracją dla nauczycieli oraz rolników ekologicznych zajmujących się edukacją we własnym gospodarstwie.
Publikacja zawiera wiele kolorowych zdjęć. Została wydrukowana na papierze w 100% makulaturowym.
Osoby, organizacje i instytucje zainteresowane otrzymaniem książki prosimy o składanie zamówień (imię i nazwisko lub nazwa organizacji, adres) pod adresem poczty elektronicznej, e-mail: info@zielona.org
Książka jest bezpłatna. Publikację można także pobrać w formacie PDF z następującej lokalizacji: http://zielona.org/499
Patronat medialny nad publikacją objął kwartalnik Eko Arka – specjalistyczne czasopismo ekologiczne dla rolników, ogrodników i konsumentów.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Humane Earth Foundation oraz Global Greengrants Fund.

 

24 listopad 2008 r.

W ramach programu „MIĘDZY BUGIEM A NARWIĄ Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej” Społeczny Instytut Ekologiczny zaprasza na warsztat szkoleniowy „Ekologia w gospodarstwie – oczyszczalnie przydomowe, energia odnawialna, zadrzewienia śródpolne”.
Warsztat odbędzie się w dniu 29 listopada 2008 w Pniewie, w budynku szkoły przy ul. 18 Maja 6 (obok Kuźni Kurpiowskiej), rozpoczęcie o godz. 9.45.
Do pobrania - program warsztatu ››

 

21 listopad 2008 r.

Społeczny Instytut Ekologiczny z przyjemnością zaprasza na warsztat szkoleniowy w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią”  które odbędzie się 6 grudnia 2008 w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance. Temat szkolenia to „Wyższe standardy ekologiczne w agroturystyce”.
Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie się do koordynatora:
e-mail: sonia.priwieziencew@sie.org.pl; tel. 0 605 064 189
Do pobrania - plan warsztatu ››

 

21 listopad 2008 r.

Konkurs "Najlepsze Projekty" przedłużony do 22 grudnia.
W celu zwiększenia reprezentatywności różnych projektów w województwach termin zgłaszania projektów do konkursu „NAJLEPSZE PROJEKTY” został przedłużony do 22 grudnia 2008 r.
Do pobrania:
- ogłoszenie konkursu „Najlepsze projekty” ››
- aktualny regulamin konkursowy ››
- formularz zgłoszeniowy ››

 

10 października 2008 r.

Polska Zielona Sieć wraz ze Społecznym Instytutem Ekologicznym zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie „NAJLEPSZE PROJEKTY”. Celem konkursu jest promocja projektów wykorzystujących Fundusze Europejskie, które w sposób modelowy i efektywny przyczyniły się do zrównoważonego rozwoju kraju na poziomie regionalnym i lokalnym. Konkurs skierowany jest do beneficjentów Funduszy Europejskich, głównie organizacji pozarządowych oraz samorządów lokalnych i biznesu.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.
Do pobrania:
- ogłoszenie konkursu „Najlepsze projekty” ››
- regulamin konkursowy ››
- formularz zgłoszeniowy ››

 

6 października 2008 r.

Społeczny Instytut Ekologiczny z przyjemnością zaprasza na kolejne całodniowe szkolenie  w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią”  które odbędzie się 20 października 2008 w hotelu „Kamiza” w gminie Brańszczyk. Szkolenie przeznaczone jest dla osób zainteresowanych otwarciem agroturystyki. Na szkoleniu omówione zostaną wszelkie konieczne warunki aby rozpocząć działalność, w tym ustawy prawne, oraz przeprowadzony zostanie warsztat pisania planu przedsięwzięcia agroturystycznego (przygotowanie dokumentacji, przygotowanie kosztorysu). Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie się do koordynatora: e-mail: sonia.priwieziencew@sie.org.pl, tel. 0605 064 189. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Do pobrania - plan warsztatu ››

 

20 września 2008 r.

Społeczny Instytut Ekologiczny poleca: spotkanie publiczne o charakterze edukacyjnym p.t. „Etyka a genetycznie modyfikowane organizmy (GMO)”, które odbędzie się dnia 10 października 2008 od godz. 17:30 do 20:30 w Ośrodku Zen Bodhidharma w Warszawie-Falenicy.
Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, środowiska naturalnego, rolnictwa i lokalnej ekonomii.
Społeczny Instytut Ekologiczny od lat wspiera rolnictwo ekologiczne, ochronę bioróżnorodności, lokalne społeczności i styl życia szanujący człowieka i przyrodę. GMO nie jest w żaden możliwy sposób kompatybilne z tymi zasadami.
Do pobrania - zaproszenie na spotkanie ››

 

19 września 2008 r.

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią – partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej” jest II Konferencja Generalna, która odbędzie się w Pałacu Łochów w Łochowie w dniu 23 września 2008. Zaproszeni na konferencję samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i lokalni liderzy będą debatować nad tym jak wykorzystać lokalne atuty i potencjał - przyrodniczy, kulturowy i społeczny w budowaniu zrównoważonego rozwoju i w budowaniu partnerstwa między różnymi grupami społecznymi. W debacie wezmą udział goście z zagranicy: Trine Grann z Ecopomorki (Norwegia), Michaela Granzer z Turismusverband Moststrasse (Austria) i Sabine Bruckmann z stowarzyszenia Unser Land (Niemcy). Zaprezentują oni swoje doświadczenia w budowaniu takich partnerstw.
Więcej - program konferencji do pobrania ››

 

6 września 2008 r.

4.09.2008 r. w Wyszkowie miał miejsce trzeci warsztat w ramach działań Pionu D Przetwórstwo w projekcie „Między Bugiem a Narwią” , pt „Certyfikacja, sprzedaż bezpośrednia, budowanie marki i marketing produktów lokalnych i tradycyjnych”. Jego uczestnikami byli lokalni przetwórcy, rolnicy, właściciele obiektów turystyczno-gastronomicznych, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych oraz samorządowcy.
Szczegółowe sprawozdanie znajdziecie państwo na stronie projektu ››

 

5 września 2008 r.

Serdecznie zapraszamy na kolejny wyjazd studyjny w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią”, tym razem do najlepszych polskich gospodarstw eko i agro-turystycznych. Wyjazd odbędzie się w dniach 16-17 września 2008 i przeznaczony jest szczególnie dla osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne lub zainteresowanych podjęciem takiej działalności, na terenie gmin: Brańszczyk, Brok, Długosiodło, Jabłonna Lacka, Łochów, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Pokrzywnica, Rząśnik, Sadowne, Somianka, Sterdyń, Zaręby Kościelne oraz Zatory. Osoby zainteresowane uczestnictwem (udział jest bezpłatny) proszone są o kontakt z koordynatorem pionu EKOTURYSTYKA - Sonia Priwieziencew, tel. 0 605 064 189. Osoby wcześniej zgłoszone otrzymają indywidualne zaproszenia. Do pobrania: program wyjazdu studyjnego eko-agroturystyka ››

 

1 września 2008 r.

SIE rozpoczyna nowy polsko-białoruski projekt szkoleń z zakresu utylizacji odpadów szpitalnych finansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie – RITA” . Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem działań ››
W ramach projektu, od 3 do 9 września pięcioosobowa grupa z Białorusi odbędzie staż w Polsce. Podczas tej wizyty m.in. odwiedzi spalarnię odpadów szpitalnych w Olsztynie, zapozna się z systemem zbiórki odpadów w olsztyńskich szpitalach, spotka z radnymi komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UW w Olsztynie. W Warszawie przewidziane są spotkania w Ministerstwie Środowiska, Głównym Inspektoracie Sanitarnym, Fundacji EkoFundusz.

 

14 sierpnia 2008 r.

Serdecznie zapraszamy na seminarium "Jak przestawić się na rolnictwo ekologiczne chroniące bioróżnorodność", które odbędzie się 26 sierpnia br. w Rząśniku, w budynku Gminy, a będzie poświęcone przestawianiu gospodarstwa na metody ekologiczne.
Zależy nam zwłaszcza na przybyciu rolników, którzy chcieliby się przestawić lub może pomyślą o tym w niedalekiej przyszłości. Specjalnie pod tym kątem został ułożony program seminarium. Będzie też czas na pytania i dyskusję.
Program seminarium - plik do pobrania ››
Rozpoczęcie o godz. 10.00.
Kontakt: e-mail: ewa.sieniarska@sie.org.pl,
tel: 0 605 064 320

 

14 sierpnia 2008 r.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu „Między Bugiem a Narwią. Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej”, który Społeczny Instytut Ekologiczny prowadzi na terenie 15 gmin mazowieckich. Znajdą tam Państwo informacje o partnerach projektu, kalendarz wydarzeń, raporty z działań pierwszych dwóch kwartałów realizacji projektu (od stycznia do czerwca 2008), w tym do pobrania pliki z wykładów, konferencji i szkoleń, oraz wszelkie aktualności - strona główna projektu ››

Zainteresowani uczestnictwem w dalszych wydarzeniach mogą się w każdej chwili kontaktować z zespołem realizującym projekt:
- Asystent administracyjny projektu: e-mail: jolanta.zientek-varga@sie.org.pl,
tel: 0 605 064 613
- Koordynator główny projektu: e-mail: elzbieta.lenarczyk@sie.org.pl
- Koordynator pionu B - Rolnictwo Ekologiczne: e-mail: ewa.sieniarska@sie.org.pl
- Koordynator pionu C - Ekoturystyka: e-mail: sonia.priwieziencew@sie.org.pl
- Koordynator pionu D - Przetwórstwo lokalne: e-mail: izabella.byszewska@sie.org.pl

 

13 sierpnia 2008.

W dniach 28-31 lipca 2008 odbył się warsztat studyjny dla grupy Białoruskiej w Polsce, w ramach projektu „Wspólne drogi Ekorozwoju: aktywizacja lokalnych społeczności z Mogilewa w rozwiązywaniu problemów ekologicznych, na podstawie najlepszych praktyk na Mazowszu i w Saksonii”, finansowanego przez Fundację Batorego.
Składamy szczególne podziękowania wszystkim osobom i Instytucjom które przyjęły naszych gości i zechciały opowiedzieć o swoich działaniach oraz podzielić się doświadczeniami, w tym: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (departament edukacji i wydział komunikacji społecznej), Centrum Informacji o Środowisku przy Ministerstwie Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (departament rolnictwa i modernizacji terenów wiejskich), Greenpeace Polska, Gospodarstwo ekologiczne Państwa Kwietniaków, Szkoła Rolnicza im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, Gospodarstwo ekologiczne i Edukacyjne „Fjord Ciopan” Państwa Jagodzińskich, Gminny Ośrodek Kultury w Goworowie i stowarzyszenie „Goworowszczyzna”, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (Birdlife Polska), Przedszkole nr 318 „Zielony Zakątek” i Fundacja Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, Kampinowski Park Narodowy (Centrum Edukacji Ekologicznej KPN).

Szczegółowe sprawozdanie z warsztatu jest już dostępne na stronie projektu ››

 

1 lipca 2008 r.

Na stronie projektu wymiany międzynarodowej „Wspólne Drogi Ekorozwoju” prowadzonego przez SIE i finansowanego przez Fundację Batorego dostępne jest już sprawozdanie z wizyty studyjnej grupy polskiej i białoruskiej w Saksonii w dniach 19-22 maja 2008. Zobacz sprawozdanie z wyjazdu do Saksonii ››

Warsztat studyjny dla grupy Białoruskiej w Polsce odbędzie się w dniach 28-31 lipca 2008. W programie przewidziano : spotkania w Urzędach (Ministerstwo Środowiska, Urząd Marszałkowski, NFOŚiGW), wizyty u rolników ekologicznych, spotkania z polskimi NGO zajmującymi się edukacją ekologiczną.

 

26 maja 2008 r.

5 czerwca w Broku (ośrodek Nadrzecze) odbędzie się seminarium dla samorządów pt „Sustainable Destinations” („Zielone miejsca podróży”) , organizowane przez SIE w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią. Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej”. Seminarium prowadzone będzie przez ekspertów Norweskiej organizacji GRIP (www.grip.no), specjalizującej się w rozwoju EKOTURYSTYKI na poziomie gmin. Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium, szczególnie z gmin Brańszczyk, Brok, Długosiodło, Jabłonna Lacka, Łochów, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Pokrzywnica, Rząśnik, Sadowne, Somianka, Sterdyń, Zaręby Kościelne oraz Zatory (udział jest bezpłatny) proszone są o zgłoszenie do koordynatora - Sonia Priwieziencew, e-mail: sonia.priwieziencew@sie.org.pl, tel. 0 605 064 189. Do pobrania: ramowy program seminarium i formularz zgłoszeniowy.

 

8 kwietnia 2008 r.

23 kwietnia 2008 w Łochowie (pałac Łochów) odbędzie się seminarium pt „Szanse rozwoju Agro- i Eko-turystyki w regionie”. Jest to kolejne spotkanie organizowane przez SIE w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią. Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej”. Seminarium przeznaczone jest dla samorządów, organizacji pozarządowych, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystycznych i osób zainteresowanych podjęciem takiej działalności, na terenie 15 gmin : Brańszczyk, Brok, Długosiodło, Jabłonna Lacka, Łochów, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Pokrzywnica, Rząśnik, Sadowne, Somianka, Sterdyń, Zaręby Kościelne oraz Zatory. Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium (udział jest bezpłatny) proszone są o zgłoszenie do koordynatora - Sonia Priwieziencew, e-mail: aleksandra_sonia@o2.pl, tel. 0 605 064 189. Osoby wcześniej zgłoszone otrzymają indywidualne zaproszenia. Do pobrania: ramowy program seminarium.

 

31 marca 2008 r.

Polskie organizacje pozarządowe mogą być pomostem porozumienia i współpracy dla rozwoju inicjatyw obywatelskich i proekologicznych Wschód-Zachód, oraz wektorem i promotorem świadomości ekologicznej i zrównoważonego rozwoju w całej Europie. Społeczny Instytut Ekologiczny rozpoczyna projekt „Wspólne Drogi Ekorozwoju“, finansowany przez Fundację im. Stefana Batorego. Założeniem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy Mazowszem, Saksonią oraz społecznością Białoruskiego Mogilewa, w dziedzinie ochrony środowiska i zdrowia, aktywności obywatelskiej w podejmowaniu decyzji ekologicznych oraz najlepszych sposobów rozwiązywania konfliktów pomiedzy gospodarką a ochroną środowiska. Białoruska organizacja Lekarzy dla Środowiska i SIE będą najpierw gościli w Saksonii gdzie odwiedzą najciekawsze projekty Chrzescijańsko-Społecznego Stowarzyszenia będącego głównym pracodawcą na tych obszarach wiejskich, aktywizującym zarówno seniorów, młodzież jak i całe lokalne społeczności wokół ochrony środowiska, agrobioróżnorodności i lokalnych tradycji. Następnie goście ze Wschodu poznają pracę polskich organizacji, rolników ekologicznych z terenu Mazowsza, odwiedzą również Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Rolnictwa aby lepiej zrozumieć jak organizacje pozarządowe i instytucje publiczne mogą współpracować w osiąganiu wspólnych celów. Ideą projektu jest następnie przekazanie zdobytej wiedzy i doświadczeń społeczności Mogilewa, przez lokalnych lekarzy, pedagogów i dziennikarzy. Projekt pozwoli na utworzenia prawdziwego trójstronnego partnerstwa wokół tematu ekorozwoju i zaowocuje dalszą współpracą w terenie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na nowo uruchomionej stronie projektu - więcej ››

 

1 marca 2008 r.

Kupuj odpowiedzialnie! - Twoje pieniądze kształtują świat.
Ruszyła kontynuacja zeszłorocznego projektu Kupuj odpowiedzialnie!- Twoje pieniądze kształtują świat, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Środki Przejściowe 2005.
Projekt obejmuje zasięgiem 10 województw, na szczeblu ogólnopolskim koordynowany jest przez Polską Zieloną Sieć, a my zajmiemy się realizacją jego założeń na terenie Mazowsza.
Celem projektu jest edukacja młodzieży w kierunku odpowiedzialnej, proekologicznej konsumpcji oraz kampania informacyjna w mediach.
W ramach projektu działa Regionalny Punkt Informacyjno-Edukacyjny, w którym można uzyskać informacje i porady. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: uczniów, studentów, nauczycieli, dziennikarzy, wszystkich żądnych wiedzy!!!
Więcej ››

 

25 luty 2008 r.

W dniu 27 lutego 2008 w Broku odbędzie się uroczysta konferencja inauguracyjna projektu Społecznego Instytutu Ekologicznego pt. “ Między Bugiem a Narwią. Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej.”. Na konferencji obecni będą przedstawiciele Ambasady Norweskiej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego województwa Mazowieckiego, samorządów 14 gmin terenu objętego projektem oraz organizacji społecznych i pozarządowych. Celem spotkania jest przedstawienie założeń i działań projektu, wzajemne poznanie się partnerów, uczestników i koordynatorów. Program konferencji - plik do pobrania.

 

1 stycznia 2008 r.

1 stycznia 2008 roku rozpoczęła się realizacja projektu „MIĘDZY BUGIEM A NARWIĄ – PARTNERSTWO NA RZECZ EFEKTYWN0ŚCI EKOLOGICZNEJ”.
Projekt ten realizowany będzie w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych na terenach 14 gmin mazowieckich położonych w zlewni Bugu i Narwi (Brańszczyk, Brok, Długosiodło, Jabłonna Lacka, Łochów, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Pokrzywnica, Rząśnik, Sadowne, Somianka, Sterdyń, Zatory) w okresie od stycznia 2008 do grudnia 2009 roku.
W realizację projektu włączone zostaną samorządy gmin oraz organizacje pozarządowe i inne instytucje, działające na tym terenie. Projekt uzyskał poparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, który uznał przewidziane w nim działania za bardzo ważny wkład w rozwój obszarów leżących między dolnym biegiem Narwi i Bugu.
Projekt służy podniesieniu wiedzy mieszkańców tych terenów w dziedzinach o istotnym wpływie na ekorozwój regionu, tj. wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, przetwórstwa lokalnego, eko- i agroturystyki, ale również podniesieniu wiedzy na temat znaczenia właściwej ochrony środowiska i przyrody. Wszystkie gminy znajdują się na terenie cennym przyrodniczo – są to obszary Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Puszczy Białej i Natury 2000. Celem projektu jest również wprowadzenie ekologicznych technologii oraz ochrona i pomnożenie rolniczej różnorodności biologicznej.
Działania zaplanowano na płaszczyźnie poziomej, budującej partnerstwo międzysektorowe na rzecz efektywności ekologicznej w skali regionu oraz pionowej oferującej beneficjentom specjalistyczną wiedzę i działania w jednym z trzech pionów tematycznych - rolnictwo, agroekoturystyka, przetwórstwo lokalne. Projekt prowadzi do zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych mieszkańców i ma inspirować działania na rzecz ekorozwoju tego terenu.
W wyniku projektu powstanie partnerstwo między gminami i społecznościami lokalnymi stymulujące ekorozwój regionu, powstaną modelowe przedsięwzięcia: gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, przetwórcze; wprowadzone zostaną nowatorskie idee Green Destination w samorządach oraz nawiązana zostanie współpraca z Norwegią w zakresie edukacji ekologicznej w średnich szkołach rolniczych.