Strona główna Kampanie Kupuj odpowiedzialnie!

Kupuj odpowiedzialnie!
- Twoje pieniądze kształtują świat

W styczniu ruszyła kontynuacja zeszłorocznego projektu Kupuj odpowiedzialnie!- Twoje pieniądze kształtują świat. Jest to program aktywnej edukacji obywatelskiej połączony ze społeczną kampanią informacyjną.
Pomysł projektu zrodził się w Krakowie w Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Środki Przejściowe 2005. Obejmuje zasięgiem 10 województw, a my zajmiemy się realizacją jego założeń na terenie Mazowsza.
Głównym celem projektu jest aktywna edukacja obywatelska w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji, nastawiona na kształtowanie postaw proekologicznych konsumenta wśród młodzieży, połączona ze społeczną kampanią informacyjną. Odbiorcami projektu ma być młodzież w wieku 13-19 lat ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wszyscy zainteresowani tematyką i zagadnieniami podejmowanymi w projekcie.
Aktywna edukacja polegać będzie na skierowanych bezpośrednio do młodzieży szkoleniach z zakresu zrównoważonej konsumpcji w szkołach. Wśród podejmowanych zagadnień znajdą się m.in. konsumpcjonizm jako nowa religia mas, idee Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), żywność ekologiczna i sposoby jej znakowania (ekoznaki), jak wybierać produkty przyjazne środowisku, 3R czyli: reduce, reuse, recycle; zmiany klimatu i efekt cieplarniany i co można zrobić aby je zatrzymać, woda jako wspólne dobro, a także kwestie odpowiedzialnego biznesu. Tematyka dobrana jest tak, aby zaoferować młodzieży proekologiczną alternatywę dla konwencjonalnych zachowań, aby uświadomić im, że każdy poprzez dokonywane przez siebie wybory przyczynia się do stanu środowiska i jakie rozwiązania wybrać aby wpłynąć na jego poprawę.
W wykładach wezmą udział wybrane szkoły z województwa mazowieckiego, ich rozpoczęcie planowane jest na 15.03.2008r. Zainteresowane wzięciem udziału w projekcie szkoły mogą zgłaszać chęć uczestnictwa pod adres HYPERLINK "mailto:m.wroblewska@zielonasiec.pl" m.wroblewska@zielonasiec.pl
Ponadto wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje o projekcie oraz porady w Regionalnym Punkcie Informacyjno-Edukacyjnym działającym przez cały okres trwania projektu od 01.01.2008 do 31.10.2008r. Konsultantka Magdalena Wróblewska dyżurować będzie pod numerem 022 668 97 92 w poniedziałki od 12 do 16 i w środy od 12 do 16.
Informacje o postępach i planowanych wydarzeniach będę dostępne pod adresem www.ekonsument.pl oraz na naszej stronie. Również w mediach będzie można o projekcie przeczytać lub usłyszeć, więc bądźcie czujni!
Najbliższe wydarzenie to Światowy Dzień Konsumenta 15 marca.