Strona główna Publikacje

Społeczny Instytut Ekologiczny - Publikacje

BIULETYN NIECODZIENNY spraw ekologicznych.

Wznawiamy publikację „Biuletynu Niecodziennego” w formie elektronicznej.
Zapraszamy do lektury. Będą tematy związane z ekologią globalną, ale też z ekologią na co dzień. Jako pierwszy publikujemy artykuł Ewy Sieniarskiej o tym, co robimy z elektro-odpadami ››

Nowe poradniki w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią”.

Przypominamy że w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią. Partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej” ukazały się 2 nowe poradniki :
- w pionie rolnictwo ekoturystyka: „Ekologiczny Dom Agroturystyczny”. Poradnik zawiera mnóstwo informacji dotyczących przekształcenia swojej działalności i gospodarstwa w bardziej przyjazne środowisku, z korzyścią dla przyrody i dla portfela, począwszy od codziennych działań poprzez zastosowanie energii odnawialnych i nastawienie na ekoturystykę (energia odnawialna, budownictwo pasywne, oczyszczalnie przydomowe, żywienie, tradycyjny ogródek, estetyka wnętrz, marketing itp.)
- w pionie przetwórstwo: „Bęcały, fafernuchy i szare kluski. Dziedzictwo kulinarne między Bugiem a Narwią”. Poradnik prezentuje najciekawsze przykłady specjałów i przetwórstwa lokalnego z terenu projektu, sylwetki wytwórców i przepisy.
Poradniki dostępne są bezpłatnie w biurze SIE. Na życzenie możliwa jest wysyłka pocztą (zamówienia - tel. do biura: 0 22 668 97 92 w godz. 10.00-15.00).

Mapa dla ekoturystów.

SIE opublikowało dla terenu projektu „Między Bugiem a Narwią” MAPĘ DLA EKOTURYSTÓW: Bogactwo przyrodnicze, kulturowe i kulinarne. Legendy, tradycje i miejsca pamięci historycznej. Trasy pieszych i rowerowych wędrówek. Gościnne domy agroturystyczne. Odpoczynek i przygoda dla każdego ekoturysty!

Mapa prezentuje 15 gmin uczestniczących w projekcie „Między Bugiem a Narwią – partnerstwo na rzecz efektywności ekologicznej”. Znajdują się na niej informacje o rezerwatach, przyrodniczych ciekawostkach i historycznych miejscach, adresy gospodarstw agroturystycznych, lokalnych twórcach oraz daty lokalnych wydarzeń i imprez. Znacząca część obszaru gmin położona jest w obrębie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, obejmuje Puszczę Białą oraz obszary sieci Natura 2000.

Mapa dostępna jest (bezpłatnie) w siedzibie SIE (Raszyńska 32/44, lok 140, Tel 022 668 97 92) oraz w urzędach gmin uczestniczących w projekcie.

Widok na meandry Bugu

 

Poradniki opublikowane w ramach projektu „Między Bugiem a Narwią”.

Przypominamy w że ramach projektu „Między Bugiem a Narwią” ukazały się 3 poradniki:
- w pionie rolnictwo ekologiczne: „Ochrona bioróżnorodności poprzez rolnictwo ekologiczne.”
- w pionie przetwórstwo: „Produkty lokalne i tradycyjne. Poradnik dla producentów.”
- w pionie ekoturystyka: „Zrównoważony cel podróży - czyli ekoturystyka w gminie. Poradnik dla samorządów.”
Zawartość poradników opisana jest na stronach projektu ››.
Poradniki są dostępne bezpłatnie w biurze SIE. Na życzenie możliwa jest wysyłka pocztą.